מדד המחירים לצרכן

מדד המחירים לצרכן מודד שינויים ברמת המחירים של סל מוצרים ושירותים בסיסי מסוים אשר שנצרך ע"י משקי הבית, הסל מבוסס על סקרים בנוגע להוצאות על משקי הבית וכולל בתוכו מזון, בריאות, דיור, תחבורה, הנעלה, הלבשה וכו'.

המדד מתפרסם כל 15 לחודש על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ומראה לנו באחוזים בכמה השתנו במחירים ביחס לחודש שעבר.

עליית המדד נקראת אינפלציה והיא משקפת כעלייה ברמת המחירים,

ירידת המדד נקראת דיפלציה והיא משקפת ירידה ברמת המחירים.

 

כיצד משפיע מדד המחירים לצרכן על המשכנתא?

כאשר לווה לקוח מסלול שצמוד למדד, הוא למעשה מצמיד את קרן ההלוואה למדד המחירים לצרכן והיתרה העדכנית כל חודש תושפע מהשינוי במדד.

לדוגמא : אם בחודש מסוים יתרת הקרן עומדת על 600,000 והמדד עלה ב-1% אז יתרת הקרן העדכנית תעמוד על 606,000, וכפועל יוצא מכך גם ההחזר החודשי שלנו יגדל.

מי אחראי על מדד המחירים לצרכן?

מי שאחראי על האיזון של המדד הוא בנק ישראל שמנסה לווסת אותו ע"י הריבית, ככל שהריבית צומחת מעלה ישנה ירידת מחירים, ולחלופין, ככל שהריבית פוחתת יש ביקוש גבוה יותר למוצרים שונים ולכן חלה עליית מחירים. והיעד השנתי של בנק ישראל הוא עליית מדד של בין 1%-3% בשנה, הסיבה העיקרית לכך היא, שעלייה הדרגתית במחירים גורמת גם לצמיחה בתוצר ועלייה בשכר העובדים במשק.

אז כדאי לקחת צמוד למדד או לא צמוד מדד?

תשובה לשאלה זו תלויה בהרבה מאוד פרמטרים וקשורה ללא מעט תחזיות כלכליות ומומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע כדי לקבל את ההחלטה הנכונה והמתאימה ביותר עבורכם.

ניקח בחשבון שמסלולים צמודים למדד עלולים להיות מסוכנים לאורך זמן, הבנקים מציעים לנו ריביות שונות בין מסלול צמוד מדד מסלול לא צמוד מדד, ולכן פה כבר נצטרך לחשב יותר לעומק ולהתחיל להיכנס לנושא של ניהול סיכונים לטווח ארוך ולהתחשב בצרכים וביכולות של כל לווה.

מוזמנים לשתף :

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter

תנו למומחים של פסיפס לנהל עבורכם את המשא ומתן מול הבנקים ולחסוך לכם עשרות עד מאות אלפי שקלים ולהפוך את התהליך לקל, פשוט ומשתלם

אנו מלאו את הפרטים שלכם ונחזור אליכם בהקדם