מדד תשומות הבניה

מהו מדד תשומות הבניה וכיצד הוא משפיע על המשכנתא?

מדד תשומות הבניה מתפרסם אחת לחודש על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה והוא למעשה מבטא את השינוי בעלויות הבניה של הקבלן במהלך בניית הדירה.

להבדיל ממדד המחירים לצרכן שמוצמד ליתרת הקרן במשכנתא שלכם, מדד תשומות הבניה מוצמד ליתרת התשלומים שטרם שילמתם לקבלן.

כאשר הקבלן מוכר דירה במחיר מסוים הוא לוקח בחשבון כמה הוא אמור להרוויח אך הוא לא יכול להעריך במדויק מראש מה יהיו עלויות הבנייה העתידיות מכיוון שהבנייה נמשכת מספר שנים שבמהלכן מתרחשים שינוים רבים במחירי חומרי הבניה, שכר העובדים ועוד.

מדד תשומות הבניה הוא סוג של "תעודת ביטוח" עבור הקבלן המבטיחה לו שהרוכשים יישאו בעליית המחירים של עלויות הבניה במידה והיא תתרחש. חשוב להדגיש שהמטרה של מדד תשומות בניה היא לא לגרום לכך שהקבלן ירוויח עוד כסף אלה אמורה למנוע מהקבלן להפסיד כסף כתוצאה מהתייקרות הבניה.

 

על מי משפיע מדד תשומות הבניה?

מדד תשומות הבניה משפיע רק על מי שרוכש דירה מקבלן ובניהם גם זוכי מחיר למשתכן. במידה ורכשתם דירה יד שניה, למדד תשומות הבניה אין שום השפעה עליכם

 

כיצד מדד תשומות הבניה משפיע על מחיר הדירה?

ההצמדה למדד תשומות הבניה נעשית רק על הכסף שעוד לא שולם. נניח וקניתם דירה במיליון ₪ ושילמתם במעמד החתימה 200  אלף ש"ח, ולאחר מכן המדד עלה ב 1% אז כתוצאה מכך ה 800 אלף ש"ח הנותרים יספגו את עליית המדד ויתרת החוב שלכם תעמוד על 808,000₪.  חשוב לציין שהבנק לא לוקח בחשבון את עליית תשומות הבניה כחלק מהמשכנתא, לכן תצטרכו לשלם את עלית המדד מההון העצמי שלכם.

 

כיצד ניתן להימנע ממד תשומות הבניה?
  • לפני החתימה על חוזה הרכישה אפשר לנהל משא ומתן מול הקבלן ובקש ממנו לא להצמיד את החוב שלנו למדד תשומות הבניה.
  • להקדים את התשלומים לקבלן.

 

האם כדאי להקדים תשלומים לקבלן?

תשובה לשאלה זו תלויה בהרבה מאוד פרמטרים ומומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע כדי לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר עבורכם.

אם ברצונכם להקדים תשלומים על ידי לקיחת משכנתא –צריך להבין האם ישנו צפי לעליה או ירידה בריביות, והאם אתם יכולים לעמוד בתשלומי המשכנתא .יש לקחת בחשבון שבניית הדירה לוקחת כ3 שנים בממוצע, ולכן יכול להיווצר מצב שבזמן ההמתנה לכניסה לדירה תצטרכו לשלם במקביל גם משכנתא וגם שכירות. ניתן לבדוק אפשרות לעשות גרייס (דחיית תשלומי המשכנתא) בזמן בניית הדירה.

אם בכוונתכם להקדים את התשלומים על ידי שימוש בהון העצמי שלכם, כדאי להבין מה אחוז התשואה אותו אתם מקבלים על הכסף בהשוואה לצפי עליית תשומות הבניה. אם הכסף שלכם נמצא בפיקדון בעל רמת סיכון גבוה המלצתנו היא למשוך את הכסף ברגע שחתמתם על החוזה לרכישת דירה על מנת למנוע מצב בו תפסידו חלק מכספכם, מה שעלול להוות בעיה במימון רכישת הדירה.

מוזמנים לשתף :

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter

תנו למומחים של פסיפס לנהל עבורכם את המשא ומתן מול הבנקים ולחסוך לכם עשרות עד מאות אלפי שקלים ולהפוך את התהליך לקל, פשוט ומשתלם

אנו מלאו את הפרטים שלכם ונחזור אליכם בהקדם